Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/türkisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi türkischer [luo] türkische [luo] türkisches [luo] türkische
akkusatiivi türkischen [luo] türkische türkisches türkische
datiivi türkischem [luo] türkischer türkischem türkischen
genetiivi türkischen türkischer türkischen türkischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi türkische türkische türkische türkischen
akkusatiivi türkischen türkische türkische türkischen
datiivi türkischen türkischen türkischen türkischen
genetiivi türkischen türkischen türkischen türkischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi türkischer türkische türkisches türkischen
akkusatiivi türkischen türkische türkisches türkischen
datiivi türkischen türkischen türkischen türkischen
genetiivi türkischen türkischen türkischen türkischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi türkischerer [luo] türkischere [luo] türkischeres [luo] türkischere
akkusatiivi türkischeren [luo] türkischere türkischeres türkischere
datiivi türkischerem [luo] türkischerer türkischerem türkischeren
genetiivi türkischeren türkischerer türkischeren türkischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi türkischere türkischere türkischere türkischeren
akkusatiivi türkischeren türkischere türkischere türkischeren
datiivi türkischeren türkischeren türkischeren türkischeren
genetiivi türkischeren türkischeren türkischeren türkischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi türkischerer türkischere türkischeres türkischeren
akkusatiivi türkischeren türkischere türkischeres türkischeren
datiivi türkischeren türkischeren türkischeren türkischeren
genetiivi türkischeren türkischeren türkischeren türkischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die türkischste [luo]
monikko die türkischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am türkischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi türkischster [luo] türkischste türkischstes [luo] türkischste
akkusatiivi türkischsten türkischste türkischstes türkischste
datiivi türkischstem [luo] türkischster türkischstem türkischsten
genetiivi türkischsten türkischster türkischsten türkischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi türkischste türkischste türkischste türkischsten
akkusatiivi türkischsten türkischste türkischste türkischsten
datiivi türkischsten türkischsten türkischsten türkischsten
genetiivi türkischsten türkischsten türkischsten türkischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi türkischster türkischste türkischstes türkischsten
akkusatiivi türkischsten türkischste türkischstes türkischsten
datiivi türkischsten türkischsten türkischsten türkischsten
genetiivi türkischsten türkischsten türkischsten türkischsten