Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/schrill

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schriller [luo] schrille [luo] schrilles [luo] schrille
akkusatiivi schrillen [luo] schrille schrilles schrille
datiivi schrillem [luo] schriller schrillem schrillen
genetiivi schrillen schriller schrillen schriller
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schrille schrille schrille schrillen
akkusatiivi schrillen schrille schrille schrillen
datiivi schrillen schrillen schrillen schrillen
genetiivi schrillen schrillen schrillen schrillen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schriller schrille schrilles schrillen
akkusatiivi schrillen schrille schrilles schrillen
datiivi schrillen schrillen schrillen schrillen
genetiivi schrillen schrillen schrillen schrillen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schrillerer [luo] schrillere [luo] schrilleres [luo] schrillere
akkusatiivi schrilleren [luo] schrillere schrilleres schrillere
datiivi schrillerem [luo] schrillerer schrillerem schrilleren
genetiivi schrilleren schrillerer schrilleren schrillerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schrillere schrillere schrillere schrilleren
akkusatiivi schrilleren schrillere schrillere schrilleren
datiivi schrilleren schrilleren schrilleren schrilleren
genetiivi schrilleren schrilleren schrilleren schrilleren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schrillerer schrillere schrilleres schrilleren
akkusatiivi schrilleren schrillere schrilleres schrilleren
datiivi schrilleren schrilleren schrilleren schrilleren
genetiivi schrilleren schrilleren schrilleren schrilleren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die schrillste [luo]
monikko die schrillsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am schrillsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schrillster [luo] schrillste schrillstes [luo] schrillste
akkusatiivi schrillsten schrillste schrillstes schrillste
datiivi schrillstem [luo] schrillster schrillstem schrillsten
genetiivi schrillsten schrillster schrillsten schrillster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schrillste schrillste schrillste schrillsten
akkusatiivi schrillsten schrillste schrillste schrillsten
datiivi schrillsten schrillsten schrillsten schrillsten
genetiivi schrillsten schrillsten schrillsten schrillsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schrillster schrillste schrillstes schrillsten
akkusatiivi schrillsten schrillste schrillstes schrillsten
datiivi schrillsten schrillsten schrillsten schrillsten
genetiivi schrillsten schrillsten schrillsten schrillsten