Siirry sisältöön

Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/schier

Wikisanakirjasta

Positiivi

[muokkaa]
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schierer [luo] schiere [luo] schieres [luo] schiere
akkusatiivi schieren [luo] schiere schieres schiere
datiivi schierem [luo] schierer schierem schieren
genetiivi schieren schierer schieren schierer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schiere schiere schiere schieren
akkusatiivi schieren schiere schiere schieren
datiivi schieren schieren schieren schieren
genetiivi schieren schieren schieren schieren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schierer schiere schieres schieren
akkusatiivi schieren schiere schieres schieren
datiivi schieren schieren schieren schieren
genetiivi schieren schieren schieren schieren

Komparatiivi

[muokkaa]
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schiererer [luo] schierere [luo] schiereres [luo] schierere
akkusatiivi schiereren [luo] schierere schiereres schierere
datiivi schiererem [luo] schiererer schiererem schiereren
genetiivi schiereren schiererer schiereren schiererer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schierere schierere schierere schiereren
akkusatiivi schiereren schierere schierere schiereren
datiivi schiereren schiereren schiereren schiereren
genetiivi schiereren schiereren schiereren schiereren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schiererer schierere schiereres schiereren
akkusatiivi schiereren schierere schiereres schiereren
datiivi schiereren schiereren schiereren schiereren
genetiivi schiereren schiereren schiereren schiereren

Superlatiivi

[muokkaa]
  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die schierste [luo]
monikko die schiersten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am schiersten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schierster [luo] schierste schierstes [luo] schierste
akkusatiivi schiersten schierste schierstes schierste
datiivi schierstem [luo] schierster schierstem schiersten
genetiivi schiersten schierster schiersten schierster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schierste schierste schierste schiersten
akkusatiivi schiersten schierste schierste schiersten
datiivi schiersten schiersten schiersten schiersten
genetiivi schiersten schiersten schiersten schiersten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schierster schierste schierstes schiersten
akkusatiivi schiersten schierste schierstes schiersten
datiivi schiersten schiersten schiersten schiersten
genetiivi schiersten schiersten schiersten schiersten