Siirry sisältöön

Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/richtig

Wikisanakirjasta

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi richtiger [luo] richtige [luo] richtiges [luo] richtige
akkusatiivi richtigen [luo] richtige richtiges richtige
datiivi richtigem [luo] richtiger richtigem richtigen
genetiivi richtigen richtiger richtigen richtiger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi richtige richtige richtige richtigen
akkusatiivi richtigen richtige richtige richtigen
datiivi richtigen richtigen richtigen richtigen
genetiivi richtigen richtigen richtigen richtigen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi richtiger richtige richtiges richtigen
akkusatiivi richtigen richtige richtiges richtigen
datiivi richtigen richtigen richtigen richtigen
genetiivi richtigen richtigen richtigen richtigen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi richtigerer [luo] richtigere [luo] richtigeres [luo] richtigere
akkusatiivi richtigeren [luo] richtigere richtigeres richtigere
datiivi richtigerem [luo] richtigerer richtigerem richtigeren
genetiivi richtigeren richtigerer richtigeren richtigerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi richtigere richtigere richtigere richtigeren
akkusatiivi richtigeren richtigere richtigere richtigeren
datiivi richtigeren richtigeren richtigeren richtigeren
genetiivi richtigeren richtigeren richtigeren richtigeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi richtigerer richtigere richtigeres richtigeren
akkusatiivi richtigeren richtigere richtigeres richtigeren
datiivi richtigeren richtigeren richtigeren richtigeren
genetiivi richtigeren richtigeren richtigeren richtigeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die richtigste [luo]
monikko die richtigsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am richtigsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi richtigster [luo] richtigste richtigstes [luo] richtigste
akkusatiivi richtigsten richtigste richtigstes richtigste
datiivi richtigstem [luo] richtigster richtigstem richtigsten
genetiivi richtigsten richtigster richtigsten richtigster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi richtigste richtigste richtigste richtigsten
akkusatiivi richtigsten richtigste richtigste richtigsten
datiivi richtigsten richtigsten richtigsten richtigsten
genetiivi richtigsten richtigsten richtigsten richtigsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi richtigster richtigste richtigstes richtigsten
akkusatiivi richtigsten richtigste richtigstes richtigsten
datiivi richtigsten richtigsten richtigsten richtigsten
genetiivi richtigsten richtigsten richtigsten richtigsten