Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/mazedonisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi mazedonischer [luo] mazedonische [luo] mazedonisches [luo] mazedonische
akkusatiivi mazedonischen [luo] mazedonische mazedonisches mazedonische
datiivi mazedonischem [luo] mazedonischer mazedonischem mazedonischen
genetiivi mazedonischen mazedonischer mazedonischen mazedonischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi mazedonische mazedonische mazedonische mazedonischen
akkusatiivi mazedonischen mazedonische mazedonische mazedonischen
datiivi mazedonischen mazedonischen mazedonischen mazedonischen
genetiivi mazedonischen mazedonischen mazedonischen mazedonischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi mazedonischer mazedonische mazedonisches mazedonischen
akkusatiivi mazedonischen mazedonische mazedonisches mazedonischen
datiivi mazedonischen mazedonischen mazedonischen mazedonischen
genetiivi mazedonischen mazedonischen mazedonischen mazedonischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi mazedonischerer [luo] mazedonischere [luo] mazedonischeres [luo] mazedonischere
akkusatiivi mazedonischeren [luo] mazedonischere mazedonischeres mazedonischere
datiivi mazedonischerem [luo] mazedonischerer mazedonischerem mazedonischeren
genetiivi mazedonischeren mazedonischerer mazedonischeren mazedonischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi mazedonischere mazedonischere mazedonischere mazedonischeren
akkusatiivi mazedonischeren mazedonischere mazedonischere mazedonischeren
datiivi mazedonischeren mazedonischeren mazedonischeren mazedonischeren
genetiivi mazedonischeren mazedonischeren mazedonischeren mazedonischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi mazedonischerer mazedonischere mazedonischeres mazedonischeren
akkusatiivi mazedonischeren mazedonischere mazedonischeres mazedonischeren
datiivi mazedonischeren mazedonischeren mazedonischeren mazedonischeren
genetiivi mazedonischeren mazedonischeren mazedonischeren mazedonischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die mazedonischste [luo]
monikko die mazedonischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am mazedonischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi mazedonischster [luo] mazedonischste mazedonischstes [luo] mazedonischste
akkusatiivi mazedonischsten mazedonischste mazedonischstes mazedonischste
datiivi mazedonischstem [luo] mazedonischster mazedonischstem mazedonischsten
genetiivi mazedonischsten mazedonischster mazedonischsten mazedonischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi mazedonischste mazedonischste mazedonischste mazedonischsten
akkusatiivi mazedonischsten mazedonischste mazedonischste mazedonischsten
datiivi mazedonischsten mazedonischsten mazedonischsten mazedonischsten
genetiivi mazedonischsten mazedonischsten mazedonischsten mazedonischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi mazedonischster mazedonischste mazedonischstes mazedonischsten
akkusatiivi mazedonischsten mazedonischste mazedonischstes mazedonischsten
datiivi mazedonischsten mazedonischsten mazedonischsten mazedonischsten
genetiivi mazedonischsten mazedonischsten mazedonischsten mazedonischsten