Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/logisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi logischer [luo] logische [luo] logisches [luo] logische
akkusatiivi logischen [luo] logische logisches logische
datiivi logischem [luo] logischer logischem logischen
genetiivi logischen logischer logischen logischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi logische logische logische logischen
akkusatiivi logischen logische logische logischen
datiivi logischen logischen logischen logischen
genetiivi logischen logischen logischen logischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi logischer logische logisches logischen
akkusatiivi logischen logische logisches logischen
datiivi logischen logischen logischen logischen
genetiivi logischen logischen logischen logischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi logischerer [luo] logischere [luo] logischeres [luo] logischere
akkusatiivi logischeren [luo] logischere logischeres logischere
datiivi logischerem [luo] logischerer logischerem logischeren
genetiivi logischeren logischerer logischeren logischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi logischere logischere logischere logischeren
akkusatiivi logischeren logischere logischere logischeren
datiivi logischeren logischeren logischeren logischeren
genetiivi logischeren logischeren logischeren logischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi logischerer logischere logischeres logischeren
akkusatiivi logischeren logischere logischeres logischeren
datiivi logischeren logischeren logischeren logischeren
genetiivi logischeren logischeren logischeren logischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die logischste [luo]
monikko die logischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am logischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi logischster [luo] logischste logischstes [luo] logischste
akkusatiivi logischsten logischste logischstes logischste
datiivi logischstem [luo] logischster logischstem logischsten
genetiivi logischsten logischster logischsten logischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi logischste logischste logischste logischsten
akkusatiivi logischsten logischste logischste logischsten
datiivi logischsten logischsten logischsten logischsten
genetiivi logischsten logischsten logischsten logischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi logischster logischste logischstes logischsten
akkusatiivi logischsten logischste logischstes logischsten
datiivi logischsten logischsten logischsten logischsten
genetiivi logischsten logischsten logischsten logischsten