Siirry sisältöön

Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/leise

Wikisanakirjasta

Positiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: leise
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi leiser[luo] leise leises[luo] leise
akkusatiivi leisen[luo] leise leises leise
datiivi leisem[luo] leiser leisem leisen
genetiivi leisen leiser leisen leiser
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi leise leise leise leisen
akkusatiivi leisen leise leise leisen
datiivi leisen leisen leisen leisen
genetiivi leisen leisen leisen leisen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi leiser leise leises leisen
akkusatiivi leisen leise leises leisen
datiivi leisen leisen leisen leisen
genetiivi leisen leisen leisen leisen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi leiserer [luo] leisere [luo] leiseres [luo] leisere
akkusatiivi leiseren [luo] leisere leiseres leisere
datiivi leiserem [luo] leiserer leiserem leiseren
genetiivi leiseren leiserer leiseren leiserer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi leisere leisere leisere leiseren
akkusatiivi leiseren leisere leisere leiseren
datiivi leiseren leiseren leiseren leiseren
genetiivi leiseren leiseren leiseren leiseren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi leiserer leisere leiseres leiseren
akkusatiivi leiseren leisere leiseres leiseren
datiivi leiseren leiseren leiseren leiseren
genetiivi leiseren leiseren leiseren leiseren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die leiseste[luo]
monikko die leisesten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am leisesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi leisester [luo] leiseste leisestes [luo] leiseste
akkusatiivi leisesten leiseste leisestes leiseste
datiivi leisestem [luo] leisester leisestem leisesten
genetiivi leisesten leisester leisesten leisester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi leiseste leiseste leiseste leisesten
akkusatiivi leisesten leiseste leiseste leisesten
datiivi leisesten leisesten leisesten leisesten
genetiivi leisesten leisesten leisesten leisesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi leisester leiseste leisestes leisesten
akkusatiivi leisesten leiseste leisestes leisesten
datiivi leisesten leisesten leisesten leisesten
genetiivi leisesten leisesten leisesten leisesten