Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/komfortabel

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi komfortabler [luo] komfortable [luo] komfortables [luo] komfortable
akkusatiivi komfortablen [luo] komfortable komfortables komfortable
datiivi komfortablem [luo] komfortabler komfortablem komfortablen
genetiivi komfortablen komfortabler komfortablen komfortabler
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi komfortable komfortable komfortable komfortablen
akkusatiivi komfortablen komfortable komfortable komfortablen
datiivi komfortablen komfortablen komfortablen komfortablen
genetiivi komfortablen komfortablen komfortablen komfortablen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi komfortabler komfortable komfortables komfortablen
akkusatiivi komfortablen komfortable komfortables komfortablen
datiivi komfortablen komfortablen komfortablen komfortablen
genetiivi komfortablen komfortablen komfortablen komfortablen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi komfortablerer [luo] komfortablere [luo] komfortableres [luo] komfortablere
akkusatiivi komfortableren [luo] komfortablere komfortableres komfortablere
datiivi komfortablerem [luo] komfortablerer komfortablerem komfortableren
genetiivi komfortableren komfortablerer komfortableren komfortablerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi komfortablere komfortablere komfortablere komfortableren
akkusatiivi komfortableren komfortablere komfortablere komfortableren
datiivi komfortableren komfortableren komfortableren komfortableren
genetiivi komfortableren komfortableren komfortableren komfortableren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi komfortablerer komfortablere komfortableres komfortableren
akkusatiivi komfortableren komfortablere komfortableres komfortableren
datiivi komfortableren komfortableren komfortableren komfortableren
genetiivi komfortableren komfortableren komfortableren komfortableren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die komfortabelste [luo]
monikko die komfortabelsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am komfortabelsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi komfortabelster [luo] komfortabelste komfortabelstes [luo] komfortabelste
akkusatiivi komfortabelsten komfortabelste komfortabelstes komfortabelste
datiivi komfortabelstem [luo] komfortabelster komfortabelstem komfortabelsten
genetiivi komfortabelsten komfortabelster komfortabelsten komfortabelster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi komfortabelste komfortabelste komfortabelste komfortabelsten
akkusatiivi komfortabelsten komfortabelste komfortabelste komfortabelsten
datiivi komfortabelsten komfortabelsten komfortabelsten komfortabelsten
genetiivi komfortabelsten komfortabelsten komfortabelsten komfortabelsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi komfortabelster komfortabelste komfortabelstes komfortabelsten
akkusatiivi komfortabelsten komfortabelste komfortabelstes komfortabelsten
datiivi komfortabelsten komfortabelsten komfortabelsten komfortabelsten
genetiivi komfortabelsten komfortabelsten komfortabelsten komfortabelsten