Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/isländisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi isländischer [luo] isländische [luo] isländisches [luo] isländische
akkusatiivi isländischen [luo] isländische isländisches isländische
datiivi isländischem [luo] isländischer isländischem isländischen
genetiivi isländischen isländischer isländischen isländischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi isländische isländische isländische isländischen
akkusatiivi isländischen isländische isländische isländischen
datiivi isländischen isländischen isländischen isländischen
genetiivi isländischen isländischen isländischen isländischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi isländischer isländische isländisches isländischen
akkusatiivi isländischen isländische isländisches isländischen
datiivi isländischen isländischen isländischen isländischen
genetiivi isländischen isländischen isländischen isländischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi isländischerer [luo] isländischere [luo] isländischeres [luo] isländischere
akkusatiivi isländischeren [luo] isländischere isländischeres isländischere
datiivi isländischerem [luo] isländischerer isländischerem isländischeren
genetiivi isländischeren isländischerer isländischeren isländischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi isländischere isländischere isländischere isländischeren
akkusatiivi isländischeren isländischere isländischere isländischeren
datiivi isländischeren isländischeren isländischeren isländischeren
genetiivi isländischeren isländischeren isländischeren isländischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi isländischerer isländischere isländischeres isländischeren
akkusatiivi isländischeren isländischere isländischeres isländischeren
datiivi isländischeren isländischeren isländischeren isländischeren
genetiivi isländischeren isländischeren isländischeren isländischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die isländischste [luo]
monikko die isländischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am isländischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi isländischster [luo] isländischste isländischstes [luo] isländischste
akkusatiivi isländischsten isländischste isländischstes isländischste
datiivi isländischstem [luo] isländischster isländischstem isländischsten
genetiivi isländischsten isländischster isländischsten isländischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi isländischste isländischste isländischste isländischsten
akkusatiivi isländischsten isländischste isländischste isländischsten
datiivi isländischsten isländischsten isländischsten isländischsten
genetiivi isländischsten isländischsten isländischsten isländischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi isländischster isländischste isländischstes isländischsten
akkusatiivi isländischsten isländischste isländischstes isländischsten
datiivi isländischsten isländischsten isländischsten isländischsten
genetiivi isländischsten isländischsten isländischsten isländischsten