Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/idyllisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi idyllischer [luo] idyllische [luo] idyllisches [luo] idyllische
akkusatiivi idyllischen [luo] idyllische idyllisches idyllische
datiivi idyllischem [luo] idyllischer idyllischem idyllischen
genetiivi idyllischen idyllischer idyllischen idyllischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi idyllische idyllische idyllische idyllischen
akkusatiivi idyllischen idyllische idyllische idyllischen
datiivi idyllischen idyllischen idyllischen idyllischen
genetiivi idyllischen idyllischen idyllischen idyllischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi idyllischer idyllische idyllisches idyllischen
akkusatiivi idyllischen idyllische idyllisches idyllischen
datiivi idyllischen idyllischen idyllischen idyllischen
genetiivi idyllischen idyllischen idyllischen idyllischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi idyllischerer [luo] idyllischere [luo] idyllischeres [luo] idyllischere
akkusatiivi idyllischeren [luo] idyllischere idyllischeres idyllischere
datiivi idyllischerem [luo] idyllischerer idyllischerem idyllischeren
genetiivi idyllischeren idyllischerer idyllischeren idyllischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi idyllischere idyllischere idyllischere idyllischeren
akkusatiivi idyllischeren idyllischere idyllischere idyllischeren
datiivi idyllischeren idyllischeren idyllischeren idyllischeren
genetiivi idyllischeren idyllischeren idyllischeren idyllischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi idyllischerer idyllischere idyllischeres idyllischeren
akkusatiivi idyllischeren idyllischere idyllischeres idyllischeren
datiivi idyllischeren idyllischeren idyllischeren idyllischeren
genetiivi idyllischeren idyllischeren idyllischeren idyllischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die idyllischste [luo]
monikko die idyllischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am idyllischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi idyllischster [luo] idyllischste idyllischstes [luo] idyllischste
akkusatiivi idyllischsten idyllischste idyllischstes idyllischste
datiivi idyllischstem [luo] idyllischster idyllischstem idyllischsten
genetiivi idyllischsten idyllischster idyllischsten idyllischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi idyllischste idyllischste idyllischste idyllischsten
akkusatiivi idyllischsten idyllischste idyllischste idyllischsten
datiivi idyllischsten idyllischsten idyllischsten idyllischsten
genetiivi idyllischsten idyllischsten idyllischsten idyllischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi idyllischster idyllischste idyllischstes idyllischsten
akkusatiivi idyllischsten idyllischste idyllischstes idyllischsten
datiivi idyllischsten idyllischsten idyllischsten idyllischsten
genetiivi idyllischsten idyllischsten idyllischsten idyllischsten