Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/humorlos

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi humorloser [luo] humorlose [luo] humorloses [luo] humorlose
akkusatiivi humorlosen [luo] humorlose humorloses humorlose
datiivi humorlosem [luo] humorloser humorlosem humorlosen
genetiivi humorlosen humorloser humorlosen humorloser
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi humorlose humorlose humorlose humorlosen
akkusatiivi humorlosen humorlose humorlose humorlosen
datiivi humorlosen humorlosen humorlosen humorlosen
genetiivi humorlosen humorlosen humorlosen humorlosen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi humorloser humorlose humorloses humorlosen
akkusatiivi humorlosen humorlose humorloses humorlosen
datiivi humorlosen humorlosen humorlosen humorlosen
genetiivi humorlosen humorlosen humorlosen humorlosen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi humorloserer [luo] humorlosere [luo] humorloseres [luo] humorlosere
akkusatiivi humorloseren [luo] humorlosere humorloseres humorlosere
datiivi humorloserem [luo] humorloserer humorloserem humorloseren
genetiivi humorloseren humorloserer humorloseren humorloserer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi humorlosere humorlosere humorlosere humorloseren
akkusatiivi humorloseren humorlosere humorlosere humorloseren
datiivi humorloseren humorloseren humorloseren humorloseren
genetiivi humorloseren humorloseren humorloseren humorloseren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi humorloserer humorlosere humorloseres humorloseren
akkusatiivi humorloseren humorlosere humorloseres humorloseren
datiivi humorloseren humorloseren humorloseren humorloseren
genetiivi humorloseren humorloseren humorloseren humorloseren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die humorloseste [luo]
monikko die humorlosesten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am humorlosesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi humorlosester [luo] humorloseste humorlosestes [luo] humorloseste
akkusatiivi humorlosesten humorloseste humorlosestes humorloseste
datiivi humorlosestem [luo] humorlosester humorlosestem humorlosesten
genetiivi humorlosesten humorlosester humorlosesten humorlosester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi humorloseste humorloseste humorloseste humorlosesten
akkusatiivi humorlosesten humorloseste humorloseste humorlosesten
datiivi humorlosesten humorlosesten humorlosesten humorlosesten
genetiivi humorlosesten humorlosesten humorlosesten humorlosesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi humorlosester humorloseste humorlosestes humorlosesten
akkusatiivi humorlosesten humorloseste humorlosestes humorlosesten
datiivi humorlosesten humorlosesten humorlosesten humorlosesten
genetiivi humorlosesten humorlosesten humorlosesten humorlosesten