Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/hebräisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi hebräischer [luo] hebräische [luo] hebräisches [luo] hebräische
akkusatiivi hebräischen [luo] hebräische hebräisches hebräische
datiivi hebräischem [luo] hebräischer hebräischem hebräischen
genetiivi hebräischen hebräischer hebräischen hebräischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi hebräische hebräische hebräische hebräischen
akkusatiivi hebräischen hebräische hebräische hebräischen
datiivi hebräischen hebräischen hebräischen hebräischen
genetiivi hebräischen hebräischen hebräischen hebräischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi hebräischer hebräische hebräisches hebräischen
akkusatiivi hebräischen hebräische hebräisches hebräischen
datiivi hebräischen hebräischen hebräischen hebräischen
genetiivi hebräischen hebräischen hebräischen hebräischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi hebräischerer [luo] hebräischere [luo] hebräischeres [luo] hebräischere
akkusatiivi hebräischeren [luo] hebräischere hebräischeres hebräischere
datiivi hebräischerem [luo] hebräischerer hebräischerem hebräischeren
genetiivi hebräischeren hebräischerer hebräischeren hebräischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi hebräischere hebräischere hebräischere hebräischeren
akkusatiivi hebräischeren hebräischere hebräischere hebräischeren
datiivi hebräischeren hebräischeren hebräischeren hebräischeren
genetiivi hebräischeren hebräischeren hebräischeren hebräischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi hebräischerer hebräischere hebräischeres hebräischeren
akkusatiivi hebräischeren hebräischere hebräischeres hebräischeren
datiivi hebräischeren hebräischeren hebräischeren hebräischeren
genetiivi hebräischeren hebräischeren hebräischeren hebräischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die hebräischste [luo]
monikko die hebräischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am hebräischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi hebräischster [luo] hebräischste hebräischstes [luo] hebräischste
akkusatiivi hebräischsten hebräischste hebräischstes hebräischste
datiivi hebräischstem [luo] hebräischster hebräischstem hebräischsten
genetiivi hebräischsten hebräischster hebräischsten hebräischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi hebräischste hebräischste hebräischste hebräischsten
akkusatiivi hebräischsten hebräischste hebräischste hebräischsten
datiivi hebräischsten hebräischsten hebräischsten hebräischsten
genetiivi hebräischsten hebräischsten hebräischsten hebräischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi hebräischster hebräischste hebräischstes hebräischsten
akkusatiivi hebräischsten hebräischste hebräischstes hebräischsten
datiivi hebräischsten hebräischsten hebräischsten hebräischsten
genetiivi hebräischsten hebräischsten hebräischsten hebräischsten