Siirry sisältöön

Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/gesetzt

Wikisanakirjasta

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gesetzter[luo] gesetzte [luo] gesetztes [luo] gesetzte
akkusatiivi gesetzten [luo] gesetzte gesetztes gesetzte
datiivi gesetztem [luo] gesetzter gesetztem gesetzten
genetiivi gesetzten gesetzter gesetzten gesetzter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gesetzte gesetzte gesetzte gesetzten
akkusatiivi gesetzten gesetzte gesetzte gesetzten
datiivi gesetzten gesetzten gesetzten gesetzten
genetiivi gesetzten gesetzten gesetzten gesetzten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gesetzter gesetzte gesetztes gesetzten
akkusatiivi gesetzten gesetzte gesetztes gesetzten
datiivi gesetzten gesetzten gesetzten gesetzten
genetiivi gesetzten gesetzten gesetzten gesetzten

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gesetzterer [luo] gesetztere [luo] gesetzteres [luo] gesetztere
akkusatiivi gesetzteren [luo] gesetztere gesetzteres gesetztere
datiivi gesetzterem [luo] gesetzterer gesetzterem gesetzteren
genetiivi gesetzteren gesetzterer gesetzteren gesetzterer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gesetztere gesetztere gesetztere gesetzteren
akkusatiivi gesetzteren gesetztere gesetztere gesetzteren
datiivi gesetzteren gesetzteren gesetzteren gesetzteren
genetiivi gesetzteren gesetzteren gesetzteren gesetzteren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gesetzterer gesetztere gesetzteres gesetzteren
akkusatiivi gesetzteren gesetztere gesetzteres gesetzteren
datiivi gesetzteren gesetzteren gesetzteren gesetzteren
genetiivi gesetzteren gesetzteren gesetzteren gesetzteren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die gesetzteste [luo]
monikko die gesetztesten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am gesetztesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gesetztester [luo] gesetzteste gesetztestes [luo] gesetzteste
akkusatiivi gesetztesten gesetzteste gesetztestes gesetzteste
datiivi gesetztestem [luo] gesetztester gesetztestem gesetztesten
genetiivi gesetztesten gesetztester gesetztesten gesetztester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gesetzteste gesetzteste gesetzteste gesetztesten
akkusatiivi gesetztesten gesetzteste gesetzteste gesetztesten
datiivi gesetztesten gesetztesten gesetztesten gesetztesten
genetiivi gesetztesten gesetztesten gesetztesten gesetztesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gesetztester gesetzteste gesetztestes gesetztesten
akkusatiivi gesetztesten gesetzteste gesetztestes gesetztesten
datiivi gesetztesten gesetztesten gesetztesten gesetztesten
genetiivi gesetztesten gesetztesten gesetztesten gesetztesten