Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/gar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: gar
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garer[luo] gare[luo] gares[luo] gare
akkusatiivi garen[luo] gare gares gare
datiivi garem [luo] garer garem garen
genetiivi garen garer garen garer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gare gare gare garen
akkusatiivi garen gare gare garen
datiivi garen garen garen garen
genetiivi garen garen garen garen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garer gare gares garen
akkusatiivi garen gare gares garen
datiivi garen garen garen garen
genetiivi garen garen garen garen

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: garer
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garerer [luo] garere [luo] gareres [luo] garere
akkusatiivi gareren [luo] garere gareres garere
datiivi garerem [luo] garerer garerem gareren
genetiivi gareren garerer gareren garerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garere garere garere gareren
akkusatiivi gareren garere garere gareren
datiivi gareren gareren gareren gareren
genetiivi gareren gareren gareren gareren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garerer garere gareres gareren
akkusatiivi gareren garere gareres gareren
datiivi gareren gareren gareren gareren
genetiivi gareren gareren gareren gareren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die garste [luo]
monikko die garsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am garsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garster [luo] garste garstes [luo] garste
akkusatiivi garsten garste garstes garste
datiivi garstem [luo] garster garstem garsten
genetiivi garsten garster garsten garster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garste garste garste garsten
akkusatiivi garsten garste garste garsten
datiivi garsten garsten garsten garsten
genetiivi garsten garsten garsten garsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garster garste garstes garsten
akkusatiivi garsten garste garstes garsten
datiivi garsten garsten garsten garsten
genetiivi garsten garsten garsten garsten