Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/finnisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi finnischer finnische finnisches finnische
akkusatiivi finnischen finnische finnisches finnische
datiivi finnischem finnischer finnischem finnischen
genetiivi finnischen finnischer finnischen finnischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi finnische finnische finnische finnischen
akkusatiivi finnischen finnische finnische finnischen
datiivi finnischen finnischen finnischen finnischen
genetiivi finnischen finnischen finnischen finnischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi finnischer finnische finnisches finnischen
akkusatiivi finnischen finnische finnisches finnischen
datiivi finnischen finnischen finnischen finnischen
genetiivi finnischen finnischen finnischen finnischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi finnischerer [luo] finnischere [luo] finnischeres [luo] finnischere
akkusatiivi finnischeren [luo] finnischere finnischeres finnischere
datiivi finnischerem [luo] finnischerer finnischerem finnischeren
genetiivi finnischeren finnischerer finnischeren finnischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi finnischere finnischere finnischere finnischeren
akkusatiivi finnischeren finnischere finnischere finnischeren
datiivi finnischeren finnischeren finnischeren finnischeren
genetiivi finnischeren finnischeren finnischeren finnischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi finnischerer finnischere finnischeres finnischeren
akkusatiivi finnischeren finnischere finnischeres finnischeren
datiivi finnischeren finnischeren finnischeren finnischeren
genetiivi finnischeren finnischeren finnischeren finnischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die finnischste [luo]
monikko die finnischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am finnischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi finnischster [luo] finnischste finnischstes [luo] finnischste
akkusatiivi finnischsten finnischste finnischstes finnischste
datiivi finnischstem [luo] finnischster finnischstem finnischsten
genetiivi finnischsten finnischster finnischsten finnischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi finnischste finnischste finnischste finnischsten
akkusatiivi finnischsten finnischste finnischste finnischsten
datiivi finnischsten finnischsten finnischsten finnischsten
genetiivi finnischsten finnischsten finnischsten finnischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi finnischster finnischste finnischstes finnischsten
akkusatiivi finnischsten finnischste finnischstes finnischsten
datiivi finnischsten finnischsten finnischsten finnischsten
genetiivi finnischsten finnischsten finnischsten finnischsten