Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/eisig

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: eisig
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eisiger luo eisige luo eisiges luo eisige
akkusatiivi eisigen luo eisige eisiges eisige
datiivi eisigem luo eisiger eisigem eisigen
genetiivi eisigen eisiger eisigen eisiger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eisige eisige eisige eisigen
akkusatiivi eisigen eisige eisige eisigen
datiivi eisigen eisigen eisigen eisigen
genetiivi eisigen eisigen eisigen eisigen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eisiger eisige eisiges eisigen
akkusatiivi eisigen eisige eisiges eisigen
datiivi eisigen eisigen eisigen eisigen
genetiivi eisigen eisigen eisigen eisigen

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: eisiger
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eisigerer eisigere eisigeres eisigere
akkusatiivi eisigeren eisigere eisigeres eisigere
datiivi eisigerem eisigerer eisigerem eisigeren
genetiivi eisigeren eisigerer eisigeren eisigerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eisigere eisigere eisigere eisigeren
akkusatiivi eisigeren eisigere eisigere eisigeren
datiivi eisigeren eisigeren eisigeren eisigeren
genetiivi eisigeren eisigeren eisigeren eisigeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eisigerer eisigere eisigeres eisigeren
akkusatiivi eisigeren eisigere eisigeres eisigeren
datiivi eisigeren eisigeren eisigeren eisigeren
genetiivi eisigeren eisigeren eisigeren eisigeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die eisigste
monikko die eisigsten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am eisigsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eisigster eisigste eisigstes eisigste
akkusatiivi eisigsten eisigste eisigstes eisigste
datiivi eisigstem eisigster eisigstem eisigsten
genetiivi eisigsten eisigster eisigsten eisigster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eisigste eisigste eisigste eisigsten
akkusatiivi eisigsten eisigste eisigste eisigsten
datiivi eisigsten eisigsten eisigsten eisigsten
genetiivi eisigsten eisigsten eisigsten eisigsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eisigster eisigste eisigstes eisigsten
akkusatiivi eisigsten eisigste eisigstes eisigsten
datiivi eisigsten eisigsten eisigsten eisigsten
genetiivi eisigsten eisigsten eisigsten eisigsten