Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/eifrig

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi eifriger [luo] eifrige [luo] eifriges [luo] eifrige
akkusatiivi eifrigen [luo] eifrige eifriges eifrige
datiivi eifrigem [luo] eifriger eifrigem eifrigen
genetiivi eifrigen eifriger eifrigen eifriger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi eifrige eifrige eifrige eifrigen
akkusatiivi eifrigen eifrige eifrige eifrigen
datiivi eifrigen eifrigen eifrigen eifrigen
genetiivi eifrigen eifrigen eifrigen eifrigen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi eifriger eifrige eifriges eifrigen
akkusatiivi eifrigen eifrige eifriges eifrigen
datiivi eifrigen eifrigen eifrigen eifrigen
genetiivi eifrigen eifrigen eifrigen eifrigen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi eifrigerer [luo] eifrigere [luo] eifrigeres [luo] eifrigere
akkusatiivi eifrigeren [luo] eifrigere eifrigeres eifrigere
datiivi eifrigerem [luo] eifrigerer eifrigerem eifrigeren
genetiivi eifrigeren eifrigerer eifrigeren eifrigerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi eifrigere eifrigere eifrigere eifrigeren
akkusatiivi eifrigeren eifrigere eifrigere eifrigeren
datiivi eifrigeren eifrigeren eifrigeren eifrigeren
genetiivi eifrigeren eifrigeren eifrigeren eifrigeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi eifrigerer eifrigere eifrigeres eifrigeren
akkusatiivi eifrigeren eifrigere eifrigeres eifrigeren
datiivi eifrigeren eifrigeren eifrigeren eifrigeren
genetiivi eifrigeren eifrigeren eifrigeren eifrigeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die eifrigste [luo]
monikko die eifrigsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am eifrigsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi eifrigster [luo] eifrigste eifrigstes [luo] eifrigste
akkusatiivi eifrigsten eifrigste eifrigstes eifrigste
datiivi eifrigstem [luo] eifrigster eifrigstem eifrigsten
genetiivi eifrigsten eifrigster eifrigsten eifrigster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi eifrigste eifrigste eifrigste eifrigsten
akkusatiivi eifrigsten eifrigste eifrigste eifrigsten
datiivi eifrigsten eifrigsten eifrigsten eifrigsten
genetiivi eifrigsten eifrigsten eifrigsten eifrigsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi eifrigster eifrigste eifrigstes eifrigsten
akkusatiivi eifrigsten eifrigste eifrigstes eifrigsten
datiivi eifrigsten eifrigsten eifrigsten eifrigsten
genetiivi eifrigsten eifrigsten eifrigsten eifrigsten