Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/dümmlich

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: dümmlich
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dümmlicher luo dümmliche luo dümmliches luo dümmliche
akkusatiivi dümmlichen luo dümmliche dümmliches dümmliche
datiivi dümmlichem luo dümmlicher dümmlichem dümmlichen
genetiivi dümmlichen dümmlicher dümmlichen dümmlicher
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dümmliche dümmliche dümmliche dümmlichen
akkusatiivi dümmlichen dümmliche dümmliche dümmlichen
datiivi dümmlichen dümmlichen dümmlichen dümmlichen
genetiivi dümmlichen dümmlichen dümmlichen dümmlichen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dümmlicher dümmliche dümmliches dümmlichen
akkusatiivi dümmlichen dümmliche dümmliches dümmlichen
datiivi dümmlichen dümmlichen dümmlichen dümmlichen
genetiivi dümmlichen dümmlichen dümmlichen dümmlichen

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: dümmlicher
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dümmlicherer dümmlichere dümmlicheres dümmlichere
akkusatiivi dümmlicheren dümmlichere dümmlicheres dümmlichere
datiivi dümmlicherem dümmlicherer dümmlicherem dümmlicheren
genetiivi dümmlicheren dümmlicherer dümmlicheren dümmlicherer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dümmlichere dümmlichere dümmlichere dümmlicheren
akkusatiivi dümmlicheren dümmlichere dümmlichere dümmlicheren
datiivi dümmlicheren dümmlicheren dümmlicheren dümmlicheren
genetiivi dümmlicheren dümmlicheren dümmlicheren dümmlicheren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dümmlicherer dümmlichere dümmlicheres dümmlicheren
akkusatiivi dümmlicheren dümmlichere dümmlicheres dümmlicheren
datiivi dümmlicheren dümmlicheren dümmlicheren dümmlicheren
genetiivi dümmlicheren dümmlicheren dümmlicheren dümmlicheren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die dümmlichste
monikko die dümmlichsten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am dümmlichsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dümmlichster dümmlichste dümmlichstes dümmlichste
akkusatiivi dümmlichsten dümmlichste dümmlichstes dümmlichste
datiivi dümmlichstem dümmlichster dümmlichstem dümmlichsten
genetiivi dümmlichsten dümmlichster dümmlichsten dümmlichster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dümmlichste dümmlichste dümmlichste dümmlichsten
akkusatiivi dümmlichsten dümmlichste dümmlichste dümmlichsten
datiivi dümmlichsten dümmlichsten dümmlichsten dümmlichsten
genetiivi dümmlichsten dümmlichsten dümmlichsten dümmlichsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dümmlichster dümmlichste dümmlichstes dümmlichsten
akkusatiivi dümmlichsten dümmlichste dümmlichstes dümmlichsten
datiivi dümmlichsten dümmlichsten dümmlichsten dümmlichsten
genetiivi dümmlichsten dümmlichsten dümmlichsten dümmlichsten