Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/dämmrig

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: dämmrig
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dämmriger luo dämmrige luo dämmriges luo dämmrige
akkusatiivi dämmrigen luo dämmrige dämmriges dämmrige
datiivi dämmrigem luo dämmriger dämmrigem dämmrigen
genetiivi dämmrigen dämmriger dämmrigen dämmriger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dämmrige dämmrige dämmrige dämmrigen
akkusatiivi dämmrigen dämmrige dämmrige dämmrigen
datiivi dämmrigen dämmrigen dämmrigen dämmrigen
genetiivi dämmrigen dämmrigen dämmrigen dämmrigen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dämmriger dämmrige dämmriges dämmrigen
akkusatiivi dämmrigen dämmrige dämmriges dämmrigen
datiivi dämmrigen dämmrigen dämmrigen dämmrigen
genetiivi dämmrigen dämmrigen dämmrigen dämmrigen

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: dämmriger
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dämmrigerer dämmrigere dämmrigeres dämmrigere
akkusatiivi dämmrigeren dämmrigere dämmrigeres dämmrigere
datiivi dämmrigerem dämmrigerer dämmrigerem dämmrigeren
genetiivi dämmrigeren dämmrigerer dämmrigeren dämmrigerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dämmrigere dämmrigere dämmrigere dämmrigeren
akkusatiivi dämmrigeren dämmrigere dämmrigere dämmrigeren
datiivi dämmrigeren dämmrigeren dämmrigeren dämmrigeren
genetiivi dämmrigeren dämmrigeren dämmrigeren dämmrigeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dämmrigerer dämmrigere dämmrigeres dämmrigeren
akkusatiivi dämmrigeren dämmrigere dämmrigeres dämmrigeren
datiivi dämmrigeren dämmrigeren dämmrigeren dämmrigeren
genetiivi dämmrigeren dämmrigeren dämmrigeren dämmrigeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die dämmrigste
monikko die dämmrigsten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am dämmrigsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dämmrigster dämmrigste dämmrigstes dämmrigste
akkusatiivi dämmrigsten dämmrigste dämmrigstes dämmrigste
datiivi dämmrigstem dämmrigster dämmrigstem dämmrigsten
genetiivi dämmrigsten dämmrigster dämmrigsten dämmrigster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dämmrigste dämmrigste dämmrigste dämmrigsten
akkusatiivi dämmrigsten dämmrigste dämmrigste dämmrigsten
datiivi dämmrigsten dämmrigsten dämmrigsten dämmrigsten
genetiivi dämmrigsten dämmrigsten dämmrigsten dämmrigsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi dämmrigster dämmrigste dämmrigstes dämmrigsten
akkusatiivi dämmrigsten dämmrigste dämmrigstes dämmrigsten
datiivi dämmrigsten dämmrigsten dämmrigsten dämmrigsten
genetiivi dämmrigsten dämmrigsten dämmrigsten dämmrigsten