Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/bescheiden

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: bescheiden
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi bescheidener luo bescheidene luo bescheidenes luo bescheidene
akkusatiivi bescheidenen luo bescheidene bescheidenes bescheidene
datiivi bescheidenem luo bescheidener bescheidenem bescheidenen
genetiivi bescheidenen bescheidener bescheidenen bescheidener
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi bescheidene bescheidene bescheidene bescheidenen
akkusatiivi bescheidenen bescheidene bescheidene bescheidenen
datiivi bescheidenen bescheidenen bescheidenen bescheidenen
genetiivi bescheidenen bescheidenen bescheidenen bescheidenen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi bescheidener bescheidene bescheidenes bescheidenen
akkusatiivi bescheidenen bescheidene bescheidenes bescheidenen
datiivi bescheidenen bescheidenen bescheidenen bescheidenen
genetiivi bescheidenen bescheidenen bescheidenen bescheidenen

Komparatiivi[muokkaa]

Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi bescheidenerer bescheidenere bescheideneres bescheidenere
akkusatiivi bescheideneren bescheidenere bescheideneres bescheidenere
datiivi bescheidenerem bescheidenerer bescheidenerem bescheideneren
genetiivi bescheideneren bescheidenerer bescheideneren bescheidenerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi bescheidenere bescheidenere bescheidenere bescheideneren
akkusatiivi bescheideneren bescheidenere bescheidenere bescheideneren
datiivi bescheideneren bescheideneren bescheideneren bescheideneren
genetiivi bescheideneren bescheideneren bescheideneren bescheideneren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi bescheidenerer bescheidenere bescheideneres bescheideneren
akkusatiivi bescheideneren bescheidenere bescheideneres bescheideneren
datiivi bescheideneren bescheideneren bescheideneren bescheideneren
genetiivi bescheideneren bescheideneren bescheideneren bescheideneren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die bescheidenste
monikko die bescheidensten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am bescheidensten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi bescheidenster bescheidenste bescheidenstes bescheidenste
akkusatiivi bescheidensten bescheidenste bescheidenstes bescheidenste
datiivi bescheidenstem bescheidenster bescheidenstem bescheidensten
genetiivi bescheidensten bescheidenster bescheidensten bescheidenster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi bescheidenste bescheidenste bescheidenste bescheidensten
akkusatiivi bescheidensten bescheidenste bescheidenste bescheidensten
datiivi bescheidensten bescheidensten bescheidensten bescheidensten
genetiivi bescheidensten bescheidensten bescheidensten bescheidensten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi bescheidenster bescheidenste bescheidenstes bescheidensten
akkusatiivi bescheidensten bescheidenste bescheidenstes bescheidensten
datiivi bescheidensten bescheidensten bescheidensten bescheidensten
genetiivi bescheidensten bescheidensten bescheidensten bescheidensten