Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/armenisch

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: armenisch
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi armenischer luo armenische luo armenisches luo armenische
akkusatiivi armenischen luo armenische armenisches armenische
datiivi armenischem luo armenischer armenischem armenischen
genetiivi armenischen armenischer armenischen armenischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi armenische armenische armenische armenischen
akkusatiivi armenischen armenische armenische armenischen
datiivi armenischen armenischen armenischen armenischen
genetiivi armenischen armenischen armenischen armenischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi armenischer armenische armenisches armenischen
akkusatiivi armenischen armenische armenisches armenischen
datiivi armenischen armenischen armenischen armenischen
genetiivi armenischen armenischen armenischen armenischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: armenischer
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi armenischerer armenischere armenischeres armenischere
akkusatiivi armenischeren armenischere armenischeres armenischere
datiivi armenischerem armenischerer armenischerem armenischeren
genetiivi armenischeren armenischerer armenischeren armenischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi armenischere armenischere armenischere armenischeren
akkusatiivi armenischeren armenischere armenischere armenischeren
datiivi armenischeren armenischeren armenischeren armenischeren
genetiivi armenischeren armenischeren armenischeren armenischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi armenischerer armenischere armenischeres armenischeren
akkusatiivi armenischeren armenischere armenischeres armenischeren
datiivi armenischeren armenischeren armenischeren armenischeren
genetiivi armenischeren armenischeren armenischeren armenischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die armenischste
monikko die armenischsten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am armenischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi armenischster armenischste armenischstes armenischste
akkusatiivi armenischsten armenischste armenischstes armenischste
datiivi armenischstem armenischster armenischstem armenischsten
genetiivi armenischsten armenischster armenischsten armenischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi armenischste armenischste armenischste armenischsten
akkusatiivi armenischsten armenischste armenischste armenischsten
datiivi armenischsten armenischsten armenischsten armenischsten
genetiivi armenischsten armenischsten armenischsten armenischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi armenischster armenischste armenischstes armenischsten
akkusatiivi armenischsten armenischste armenischstes armenischsten
datiivi armenischsten armenischsten armenischsten armenischsten
genetiivi armenischsten armenischsten armenischsten armenischsten