Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/andorranisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi andorranischer luo andorranische luo andorranisches luo andorranische
akkusatiivi andorranischen luo andorranische andorranisches andorranische
datiivi andorranischem luo andorranischer andorranischem andorranischen
genetiivi andorranischen andorranischer andorranischen andorranischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi andorranische andorranische andorranische andorranischen
akkusatiivi andorranischen andorranische andorranische andorranischen
datiivi andorranischen andorranischen andorranischen andorranischen
genetiivi andorranischen andorranischen andorranischen andorranischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi andorranischer andorranische andorranisches andorranischen
akkusatiivi andorranischen andorranische andorranisches andorranischen
datiivi andorranischen andorranischen andorranischen andorranischen
genetiivi andorranischen andorranischen andorranischen andorranischen

Komparatiivi[muokkaa]

Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi andorranischerer andorranischere andorranischeres andorranischere
akkusatiivi andorranischeren andorranischere andorranischeres andorranischere
datiivi andorranischerem andorranischerer andorranischerem andorranischeren
genetiivi andorranischeren andorranischerer andorranischeren andorranischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi andorranischere andorranischere andorranischere andorranischeren
akkusatiivi andorranischeren andorranischere andorranischere andorranischeren
datiivi andorranischeren andorranischeren andorranischeren andorranischeren
genetiivi andorranischeren andorranischeren andorranischeren andorranischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi andorranischerer andorranischere andorranischeres andorranischeren
akkusatiivi andorranischeren andorranischere andorranischeres andorranischeren
datiivi andorranischeren andorranischeren andorranischeren andorranischeren
genetiivi andorranischeren andorranischeren andorranischeren andorranischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die andorranischste
monikko die andorranischsten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am andorranischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi andorranischster andorranischste andorranischstes andorranischste
akkusatiivi andorranischsten andorranischste andorranischstes andorranischste
datiivi andorranischstem andorranischster andorranischstem andorranischsten
genetiivi andorranischsten andorranischster andorranischsten andorranischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi andorranischste andorranischste andorranischste andorranischsten
akkusatiivi andorranischsten andorranischste andorranischste andorranischsten
datiivi andorranischsten andorranischsten andorranischsten andorranischsten
genetiivi andorranischsten andorranischsten andorranischsten andorranischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi andorranischster andorranischste andorranischstes andorranischsten
akkusatiivi andorranischsten andorranischste andorranischstes andorranischsten
datiivi andorranischsten andorranischsten andorranischsten andorranischsten
genetiivi andorranischsten andorranischsten andorranischsten andorranischsten