Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/abgeklärt

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: abgeklärt
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgeklärter luo abgeklärte abgeklärtes luo abgeklärte
akkusatiivi abgeklärten luo abgeklärte abgeklärtes abgeklärte
datiivi abgeklärtem luo abgeklärter abgeklärtem abgeklärten
genetiivi abgeklärten abgeklärter abgeklärten abgeklärter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgeklärte abgeklärte abgeklärte abgeklärten
akkusatiivi abgeklärten abgeklärte abgeklärte abgeklärten
datiivi abgeklärten abgeklärten abgeklärten abgeklärten
genetiivi abgeklärten abgeklärten abgeklärten abgeklärten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgeklärter abgeklärte abgeklärtes abgeklärten
akkusatiivi abgeklärten abgeklärte abgeklärtes abgeklärten
datiivi abgeklärten abgeklärten abgeklärten abgeklärten
genetiivi abgeklärten abgeklärten abgeklärten abgeklärten

Komparatiivi[muokkaa]

Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgeklärterer abgeklärtere abgeklärteres abgeklärtere
akkusatiivi abgeklärteren abgeklärtere abgeklärteres abgeklärtere
datiivi abgeklärterem abgeklärterer abgeklärterem abgeklärteren
genetiivi abgeklärteren abgeklärterer abgeklärteren abgeklärterer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgeklärtere abgeklärtere abgeklärtere abgeklärteren
akkusatiivi abgeklärteren abgeklärtere abgeklärtere abgeklärteren
datiivi abgeklärteren abgeklärteren abgeklärteren abgeklärteren
genetiivi abgeklärteren abgeklärteren abgeklärteren abgeklärteren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgeklärterer abgeklärtere abgeklärteres abgeklärteren
akkusatiivi abgeklärteren abgeklärtere abgeklärteres abgeklärteren
datiivi abgeklärteren abgeklärteren abgeklärteren abgeklärteren
genetiivi abgeklärteren abgeklärteren abgeklärteren abgeklärteren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die abgeklärteste
monikko die abgeklärtesten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am abgeklärtesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgeklärtester abgeklärteste abgeklärtestes abgeklärteste
akkusatiivi abgeklärtesten abgeklärteste abgeklärtestes abgeklärteste
datiivi abgeklärtestem abgeklärtester abgeklärtestem abgeklärtesten
genetiivi abgeklärtesten abgeklärtester abgeklärtesten abgeklärtester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgeklärteste abgeklärteste abgeklärteste abgeklärtesten
akkusatiivi abgeklärtesten abgeklärteste abgeklärteste abgeklärtesten
datiivi abgeklärtesten abgeklärtesten abgeklärtesten abgeklärtesten
genetiivi abgeklärtesten abgeklärtesten abgeklärtesten abgeklärtesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgeklärtester abgeklärteste abgeklärtestes abgeklärtesten
akkusatiivi abgeklärtesten abgeklärteste abgeklärtestes abgeklärtesten
datiivi abgeklärtesten abgeklärtesten abgeklärtesten abgeklärtesten
genetiivi abgeklärtesten abgeklärtesten abgeklärtesten abgeklärtesten