Liite:Adjektiivitaivutus/latina/laxus

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi laxus laxa laxum nominatiivi laxī laxae laxa
akkusatiivi laxum laxam laxum akkusatiivi laxōs laxās laxa
genetiivi laxī laxae laxī genetiivi laxōrum laxārum laxōrum
datiivi laxō laxae laxō datiivi laxīs laxīs laxīs
ablatiivi laxō laxā laxō ablatiivi laxīs laxīs laxīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi laxior laxior laxius nominatiivi laxiōrēs laxiōrēs laxiōra
akkusatiivi laxiōrem laxiōrem laxius akkusatiivi laxiōrēs laxiōrēs laxiōra
genetiivi laxiōris laxiōris laxiōris genetiivi laxiōrum laxiōrum laxiōrum
datiivi laxiōrī laxiōrī laxiōrī datiivi laxiōribus laxiōribus laxiōribus
ablatiivi laxiōre laxiōre laxiōre ablatiivi laxiōribus laxiōribus laxiōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi laxissimus laxissima laxissimum nominatiivi laxissimī laxissimae laxissima
akkusatiivi laxissimum laxissimam laxissimum akkusatiivi laxissimōs laxissimās laxissima
genetiivi laxissimī laxissimae laxissimī genetiivi laxissimōrum laxissimārum laxissimōrum
datiivi laxissimō laxissimae laxissimō datiivi laxissimīs laxissimīs laxissimīs
ablatiivi laxissimō laxissimā laxissimō ablatiivi laxissimīs laxissimīs laxissimīs