Liite:Adjektiivitaivutus/islanti/enskur

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi
Vahva taivutus Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri
nominatiivi enskur ensk enskt enskir enskar ensk enski enska enska ensku ensku ensku
akkusatiivi enskan enska enskt enska enskar ensk enska ensku enska ensku ensku ensku
datiivi enskum enskri ensku enskum enskum enskum enska ensku enska ensku ensku ensku
genetiivi ensks enskrar ensks enskra enskra enskra enska ensku enska ensku ensku ensku













Komparatiivi
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri
nominatiivi enskari enskari enskara enskari enskari enskari
akkusatiivi enskari enskari enskara enskari enskari enskari
datiivi enskari enskari enskara enskari enskari enskari
genetiivi enskari enskari enskara enskari enskari enskari













Superlatiivi
Vahva taivutus Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri
nominatiivi enskastur enskust enskast enskastir enskastar enskust enskasti enskasta enskasta enskustu enskustu enskustu
akkusatiivi enskastan enskasta enskast enskasta enskastar enskust enskasta enskustu enskasta enskustu enskustu enskustu
datiivi enskustum enskastri enskustu enskustum enskustum enskustum enskasta enskustu enskasta enskustu enskustu enskustu
genetiivi enskasts enskastrar enskasts enskastra enskastra enskastra enskasta enskustu enskasta enskustu enskustu enskustu