Liite:Adjektiivitaivutus/islanti/argur

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi
Vahva taivutus Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri
nominatiivi argur örg argt argir argar örg argi arga arga örgu örgu örgu
akkusatiivi argan arga argt arga argar örg arga örgu arga örgu örgu örgu
datiivi örgum argri örgu örgum örgum örgum arga örgu arga örgu örgu örgu
genetiivi args argrar args argra argra argra arga örgu arga örgu örgu örgu













Komparatiivi
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri
nominatiivi argari argari argara argari argari argari
akkusatiivi argari argari argara argari argari argari
datiivi argari argari argara argari argari argari
genetiivi argari argari argara argari argari argari













Superlatiivi
Vahva taivutus Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri
nominatiivi argastur örgust argast argastir argastar örgust argasti argasta argasta örgustu örgustu örgustu
akkusatiivi argastan argasta argast argasta argastar örgust argasta örgustu argasta örgustu örgustu örgustu
datiivi örgustum argastri örgustu örgustum örgustum örgustum argasta örgustu argasta örgustu örgustu örgustu
genetiivi argasts argastrar argasts argastra argastra argastra argasta örgustu argasta örgustu örgustu örgustu