Liite:Adjektiivitaivutus/islanti/íslenskur

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi
Vahva taivutus Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri
nominatiivi íslenskur íslensk íslenskt íslenskir íslenskar íslensk íslenski íslenska íslenska íslensku íslensku íslensku
akkusatiivi íslenskan íslenska íslenskt íslenska íslenskar íslensk íslenska íslensku íslenska íslensku íslensku íslensku
datiivi íslenskum íslenskri íslensku íslenskum íslenskum íslenskum íslenska íslensku íslenska íslensku íslensku íslensku
genetiivi íslensks íslenskrar íslensks íslenskra íslenskra íslenskra íslenska íslensku íslenska íslensku íslensku íslensku













Komparatiivi
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri
nominatiivi íslenskari íslenskari íslenskara íslenskari íslenskari íslenskari
akkusatiivi íslenskari íslenskari íslenskara íslenskari íslenskari íslenskari
datiivi íslenskari íslenskari íslenskara íslenskari íslenskari íslenskari
genetiivi íslenskari íslenskari íslenskara íslenskari íslenskari íslenskari













Superlatiivi
Vahva taivutus Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri
nominatiivi íslenskastur íslenskust íslenskast íslenskastir íslenskastar íslenskust íslenskasti íslenskasta íslenskasta íslenskustu íslenskustu íslenskustu
akkusatiivi íslenskastan íslenskasta íslenskast íslenskasta íslenskastar íslenskust íslenskasta íslenskustu íslenskasta íslenskustu íslenskustu íslenskustu
datiivi íslenskustum íslenskastri íslenskustu íslenskustum íslenskustum íslenskustum íslenskasta íslenskustu íslenskasta íslenskustu íslenskustu íslenskustu
genetiivi íslenskasts íslenskastrar íslenskasts íslenskastra íslenskastra íslenskastra íslenskasta íslenskustu íslenskasta íslenskustu íslenskustu íslenskustu