-amiini

Kohteesta Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: amiini


Suomi[muokkaa]

Suffiksi[muokkaa]

-amiini

  1. (kemia) amiinin pääte

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi -amiini -amiinit
genetiivi -amiinin -amiinien
(-amiinein)
partitiivi -amiinia -amiineja
akkusatiivi -amiini; -amiinin -amiinit
Sisäpaikallissijat
inessiivi -amiinissa -amiineissa
elatiivi -amiinista -amiineista
illatiivi -amiiniin -amiineihin
Ulkopaikallissijat
adessiivi -amiinilla -amiineilla
ablatiivi -amiinilta -amiineilta
allatiivi -amiinille -amiineille
Muut
essiivi -amiinina -amiineina
translatiivi -amiiniksi -amiineiksi
abessiivi -amiinitta -amiineitta
instruktiivi -amiinein
komitatiivi -amiineine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Johdokset[muokkaa]