ти

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: тӥ


Bulgaria[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ти

  1. (persoonapronomini) sinä
  2. (persoonapronomini) datiivimuoto sanasta ти; sinulle
  3. (possessiivinen) lyhyt muoto y2p. possessiivipronominista, sinun
    Къщата ти. – Sinun talosi.

Ukraina[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ти

  1. (persoonapronomini) sinä

Taivutus[muokkaa]

nominatiivi ти
genetiivi тебе
datiivi тобі
akkusatiivi тебе
instrumentaali тобою