þýska

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Islanti[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

þýska

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista þýskur
  2. (taivutusmuoto) monikon maskuliinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista þýskur
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista þýskur
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto adjektiivista þýskur
  5. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivi-, akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista þýskur

Substantiivi[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi þýska þýskan
akkusatiivi þýsku þýskuna
datiivi þýsku þýskunni
genetiivi þýsku þýskunnar

þýska f. (ei monikkoa)

  1. saksan kieli

Liittyvät sanat[muokkaa]