íslenska

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Islanti[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

íslenska

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista íslenskur
  2. (taivutusmuoto) monikon maskuliinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista íslenskur
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista íslenskur
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto adjektiivista íslenskur
  5. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivi-, akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista íslenskur

Substantiivi[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi íslenska íslenskan
akkusatiivi íslensku íslenskuna
datiivi íslensku íslenskunni
genetiivi íslensku íslenskunnar

íslenska f. (ei monikkoa)

  1. islannin kieli