äksyillyt

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

äksyillyt

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin perfekti verbistä äksyillä

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi äksyillyt äksyilleet
genetiivi äksyilleen äksyilleiden
äksyilleitten
partitiivi äksyillyttä äksyilleitä
akkusatiivi äksyillyt; äksyilleen äksyilleet
sisäpaikallissijat
inessiivi äksyilleessä äksyilleissä
elatiivi äksyilleestä äksyilleistä
illatiivi äksyilleeseen äksyilleisiin
äksyilleihin
ulkopaikallissijat
adessiivi äksyilleellä äksyilleillä
ablatiivi äksyilleeltä äksyilleiltä
allatiivi äksyilleelle äksyilleille
muut sijamuodot
essiivi äksyilleenä äksyilleinä
translatiivi äksyilleeksi äksyilleiksi
abessiivi äksyilleettä äksyilleittä
instruktiivi äksyillein
komitatiivi äksyilleine