tuo

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Demonstrative-pronoun-that.svg

Suomi[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi tuo
genetiivi tuon
partitiivi tuota
akkusatiivi tuo; tuon
sisäpaikallissijat
inessiivi tuossa
elatiivi tuosta
illatiivi tuohon
ulkopaikallissijat
adessiivi tuolla
ablatiivi tuolta
allatiivi tuolle
muut
essiivi tuona
translatiivi tuoksi
abessiivi (tuotta)
instruktiivi
komitatiivi

tuo (19)

  1. (demonstratiivinen) viittaa johonkin osoitettavaan asiaan tai esineeseen
    Tuo tuossa, tuon vieressä.
    Tuo tuolla on minun autoni.
    Tuo oli katala temppu.
  2. (persoonapronomini, murteellinen) hän
    Lieneekö tuo tulossa?

Ääntäminen[muokkaa]

  • IPA: [ˈt̪uo̞]

Huomautukset[muokkaa]

  • Pronominilla on myös adverbiaalisia sijamuotoja:
tuonne (yksikön sublatiivi)
tuolloin (yksikön temporaali)

Etymologia[muokkaa]

Tälle sanalle ei valitettavasti vielä ole lisätty etymologiaa, mutta voit halutessasi lisätä sen.

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Verbi

tuo

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin preesensin yksikön 3. persoonan muoto verbistä tuoda
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin preesensin konnegaatiomuoto verbistä tuoda
  3. (taivutusmuoto) imperatiivin yksikön 2. persoonan muoto verbistä tuoda
  4. (taivutusmuoto) imperatiivin yksikön 2. persoonan konnegaatiomuoto verbistä tuoda

Ida'an[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

tuo

  1. vanha

Italia[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

il tuo m., la tua f. (monikko i tuoi m., le tue f.)

  1. (possessiivinen) sinun ... -si

Huomautukset[muokkaa]

  • Kun puhutaan omista perheenjäsenistä tai muista henkilöön hyvin kiinteästi liittyvistä asioista (esim. kodista), edessä olevan määräisen artikkelin voi jättää pois.
tuo padre sinun isäsi
tua casa sinun kotisi

Latina[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

tuō

  1. (possessiivinen taivutusmuoto) yksikön maskuliinin datiivimuoto sanasta tuus
  2. (possessiivinen taivutusmuoto) yksikön maskuliinin ablatiivimuoto sanasta tuus
  3. (possessiivinen taivutusmuoto) yksikön neutrin datiivimuoto sanasta tuus
  4. (possessiivinen taivutusmuoto) yksikön neutrin ablatiivimuoto sanasta tuus