tu

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös:



Ainu[muokkaa]

Numeraali[muokkaa]

tu

  1. (kardinaaliluku) kaksi

Espanja[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

tu m./f. (monikko tus)

  1. (possessiivinen, adjektiivinen) sinun ... -si

Liittyvät sanat[muokkaa]

Fidži[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

tu

  1. seisoa

Italia[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

tu

  1. (persoonapronomini) sinä

Liittyvät sanat[muokkaa]

Italian kielen persoona- ja rekfleksiivipronominit
subjektimuoto objektimuoto epäsuora
objektimuoto
painollinen
objektimuoto
painoton
refleksiivimuoto
painollinen
refleksiivimuoto
yksikön 1. persoona io mi mi me mi me
yksikön 2. persoona tu ti ti te ti te
yksikön 3. persoona lui/esso/egli m.
lei/essa/ella f.
lo m.
la f.
gli m.
lei f.
lui m.
lei f.
si m./f. se m./f.
monikon 1. persoona noi ci ci noi ci noi
monikon 2. persoona voi vi vi voi vi voi
monikon 3. persoona loro/essi m.
loro/esse f.
li m.
le f.
loro m./f. loro m./f. si m./f. se m./f.

Kosrae[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

tu

  1. seisoa

Latina[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

Taivutus
nominatiivi
akkusatiivi
genetiivi tuī
datiivi tibi
ablatiivi

  1. (persoonapronomini) sinä






Latvia[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

tu

  1. (persoonapronomini) sinä

Taivutus[muokkaa]

nominatiivi tu
akkusatiivi tevi
genetiivi tevis (tavs)
datiivi tev (tevim)
instrumentaali tevi
lokatiivi tevī

Liettua[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

tu

  1. (persoonapronomini) sinä

Portugali[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

tu

  1. (persoonapronomini) sinä

Liittyvät sanat[muokkaa]

Puola[muokkaa]

Adverbi[muokkaa]

tu

  1. täällä
    Jesteśmy tu po to, by wygrać. – Olemme täällä voittaaksemme.

Ranska[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

Taivutus
nominatiivi tu
akkusatiivi te, t'
datiivi te, t'
painollinen muoto toi
refleksiivimuoto (painoton) te, t'
(painollinen) toi

tu

  1. (persoonapronomini) sinä

Liittyvät sanat[muokkaa]

  • ton, ta, tes (vastaavat possessiivipronominit)

Verbi[muokkaa]

tu m., tue f. (monikko tus m., tues f.)

  1. (taivutusmuoto) partisiipin preesens verbistä taire

Romani[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

tu

  1. (persoonapronomini) sinä

Romania[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

tu

  1. (persoonapronomini) sinä

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

tu

  1. (taivutusmuoto) imperatiivin yksikön 2. persoonan muoto verbistä tun

Tšekki[muokkaa]

Adverbi[muokkaa]

tu

  1. (arkikieltä) täällä

Pronomini[muokkaa]

tu

  1. (demonstratiivinen, taivutusmuoto) yksikön feminiinin akkusatiivimuoto sanasta ten