laulma

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Viro[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

laulma (inf laulda, sg 1 laulan)

  1. laulaa

Taivutus[muokkaa]

Taivutusmuotoja
ma-infinitiivi laulma
da-infinitiivi laulda
preesensin yksikön 3. persoona laulab
imperfektin yksikön 1. persoona laulsin
imperfektin yksikön 3. persoona laulis
imperatiivin yksikön 3. persoona laulgu
v-partisiippi laulev
nud-partisiippi laulnud
preesensin passiivi lauldakse
tud-partisiippi lauldud

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yhdysverbit[muokkaa]