löyhkäävä

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

löyhkäävä (10)

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin preesens verbistä löyhkätä

Taivutus

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi löyhkäävä löyhkäävät
genetiivi löyhkäävän löyhkäävien
(löyhkääväin)
partitiivi löyhkäävää löyhkääviä
akkusatiivi löyhkäävä; löyhkäävän löyhkäävät
Sisäpaikallissijat
inessiivi löyhkäävässä löyhkäävissä
elatiivi löyhkäävästä löyhkäävistä
illatiivi löyhkäävään löyhkääviin
Ulkopaikallissijat
adessiivi löyhkäävällä löyhkäävillä
ablatiivi löyhkäävältä löyhkääviltä
allatiivi löyhkäävälle löyhkääville
Muut
essiivi löyhkäävänä löyhkäävinä
translatiivi löyhkääväksi löyhkääviksi
abessiivi (löyhkäävättä) (löyhkäävittä)
instruktiivi löyhkäävin
komitatiivi löyhkäävine