koi

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

koi (18)

  1. jokin noin 3000-lajisen varsinaisten koiperhosten heimon (Tineidae) hyönteinen
  2. erityisesti perhoslajit vaatekoi ja turkiskoi, joiden toukat tunnetaan siitä, että ne syövät vaatteiden kuituja
  3. (vanhentunut) ruumiinmato, koisa, syöpä
  4. koristekarppi eli koikarppi (Cyprinus carpio haematopterus), karpista kehitetty värimuunnos
  5. auringonvalo taivaanrannan yläpuolella hieman ennen auringonnousua, aamunkoi, koitto, koite
  6. (vanhahtava) itä
    Kokko lensi koilta ilmoin ― Kotka lensi idästä.

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi koi koit
genetiivi koin koiden
koitten
partitiivi koita koita
akkusatiivi koi; koin koit
Sisäpaikallissijat
inessiivi koissa koissa
elatiivi koista koista
illatiivi koihin koihin
Ulkopaikallissijat
adessiivi koilla koilla
ablatiivi koilta koilta
allatiivi koille koille
Muut
essiivi koina koina
translatiivi koiksi koiksi
abessiivi koitta koitta
instruktiivi koin
komitatiivi koine-
+ omistusliite

Etymologia[muokkaa]

  • (hyönteinen) suomalaisugrilainen *koje/*koja/*kuja
  • (kala) japanin kielen sanasta 鯉鯉 (/ˈkɔɪ/)
  • (ilmansuunta) suomalaisugrilainen *koje.

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Johdokset[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

Viro[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

koi (gen koi, part koid)

  1. koi, koiperhonen (Tineidae)
    Seda ei riku koi ega rooste. – Ei koi syö eikä ruoste raiskaa.
  2. (kuvaannollinen) saituri, saita ihminen, kitupiikki
    Oled sina aga üks koi! – Sinäkin olet yksi kitupiikki!

Taivutus[muokkaa]

Sijamuotoja Yksikkö Monikko
Nominatiivi koi koid
Genetiivi koi koide
Partitiivi koid koisid
Illatiivi koisse koidesse
Taivutustyypin adjektiivien vertailuasteet[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yhdyssanat[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

koi (gen koi, part koid)

  1. (merenkulku) koija, makuusija veneessä tai laivassa
    Madrused magavad koides. – Matruusit nukkuvat koijissa.

Taivutus[muokkaa]

Lähteet[muokkaa]