kínverska

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Islanti[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

kínverska

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista kínverskur
  2. (taivutusmuoto) monikon maskuliinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista kínverskur
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista kínverskur
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto adjektiivista kínverskur
  5. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivi-, akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista kínverskur

Substantiivi[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi kínverska kínverskan
akkusatiivi kínversku kínverskuna
datiivi kínversku kínverskunni
genetiivi kínversku kínverskunnar

kínverska f. (ei monikkoa)

  1. kiinan kieli