jääma

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Viro[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

jääma (inf jääda , yks 1 jään)

  1. jäädä
    Ta jääb linna. – Hän jää kaupunkiin.
    Kõik jääb sulle. – Kaikki jää sinulle.
    Jäi leseks. – Jäi leskeksi.
    Ehitustöö jäi katki. – Rakennustyö jäi kesken.
  2. joutua; tulla, muuttua joksikin
    Ta jäi haigeks, vanaks. – Hän sairastui [tuli sairaaksi], tuli vanhaksi.

Taivutus[muokkaa]

Taivutusmuotoja
ma-infinitiivi jääma
da-infinitiivi jääda
preesensin yksikön 3. persoona jääb
imperfektin yksikön 1. persoona jäin
imperfektin yksikön 3. persoona jäi
imperfektin monikon 1. persoona jäime
imperatiivin yksikön 3. persoona jäägu
v-partisiippi jääv
nud-partisiippi jäänud
preesensin passiivi jäädakse
tud-partisiippi jäädud
  • Teemamuodot lihavoitu

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yhdysverbit[muokkaa]