gifta

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Ruotsi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

gifta (2)

  1. refl.: ~ sig med naida jk, mennä naimisiin jkn kanssa

Taivutus[muokkaa]

Taivutus – gifta
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens gifter gifts
imperfekti gifte giftes
supiini gift gifts
imperatiivi gift
Nominaalimuodot
  • aktiivin infinitiivi: gifta
  • passiivin infinitiivi: giftas
  • aktiivin part. prees: giftande
  • passiivin part. prees: giftandes
  • part. perf.: yl. gift, n. gift, määr./mon. gifta