finnska

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Islanti[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

finnska

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista finnskur
  2. (taivutusmuoto) monikon maskuliinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista finnskur
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista finnskur
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto adjektiivista finnskur
  5. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivi-, akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista finnskur

Substantiivi[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi finnska finnskan
akkusatiivi finnsku finnskuna
datiivi finnsku finnskunni
genetiivi finnsku finnskunnar

finnska f. (ei monikkoa)

  1. suomen kieli