ei

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Ei ja -ei



Suomi[muokkaa]

Interjektio[muokkaa]

ei

  1. kielteinen vastaus kysymykseen
  2. mielipahaa tai epätoivottua asiaa ilmaiseva
    Voi ei! Auto hajosi!

Ääntäminen[muokkaa]

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Vastakohdat[muokkaa]
  • (kieltävä vastaus kysymykseen) kyllä

Verbi[muokkaa]

ei

  1. yksikön 3. persoonan muoto kieltoverbistä
    Hän ei ole kotona.

Taivutus[muokkaa]

  • Kieltoverbi taipuu persoonissa.
  • (1)Pääverbin konnegaatiomuoto on indikatiivissa, konditionaalissa, optatiivissa ja potentiaalissa sekä imperatiivin toisessa persoonassa samanlainen kuin pääverbin indikatiivin preesensin yksikön 1. persoonan muoto ilman n-kirjainta.
tule|nälä tule
  • (2)Imperatiivin muiden persoonien kanssa käytettävä konnegaatiomuoto saadaan pudottamalla infinitiivin lopusta (taivutusluokasta riippuen) aa/ää, KONS+A/KONS+Ä tai da/ ja lisäämällä ko/:
tul|laälkää tulko
Kieltoverbin taivutus
persoona indikatiivi
konditionaali
potentiaali
imperatiivi optatiivi
yks. 1. (minä) en1
yks. 2 (sinä) et1 älä1 ällös1
yks. 3. (hän) ei1 älköön2
mon. 1. (me) emme1 älkäämme2
mon. 2. (te) ette1 älkää2
mon. 3. (he) eivät1 älkööt2

Etymologia[muokkaa]

kts. verbin taivutusmuotojen luokka

Käännökset[muokkaa]

Islanti[muokkaa]

Adverbi[muokkaa]

ei (ei vertailuasteita)

  1. (vanhahtava) vastaa suomen kieltoverbiä
    Ég veit ei hvað skal segja.
    En tiedä, mitä sanoisin.

Latina[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

  1. (demonstratiivinen, taivutusmuoto) monikon maskuliinimuoto sanasta is
  2. (demonstratiivinen, taivutusmuoto) yksikön maskuliinin datiivimuoto sanasta is
  3. (demonstratiivinen, taivutusmuoto) yksikön feminiinin datiivimuoto sanasta ea
  4. (demonstratiivinen, taivutusmuoto) yksikön neutrin datiivimuoto sanasta id

Norja[muokkaa]

Artikkeli[muokkaa]

ei

  1. epämääräinen artikkeli, ei suomenneta

Liittyvät sanat[muokkaa]

Romania[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ei m.

  1. (persoonapronomini) he (miehiä sisältävästä joukosta), vrt ele

Taivutus[muokkaa]

  • objektimuoto: painollinen: ei / painoton: îi
  • genetiivi: lor
  • datiivi: painollinen: lor / painoton le
  • refleksiivinen:
    • objektimuoto: painollinen: sine / painoton: se
    • datiivi: painollinen: sieşi / painoton: îşi

Pronomini[muokkaa]

ei

  1. (taivutusmuoto) painollinen datiivi sanasta ea, hänelle (f.)

Liittyvät sanat[muokkaa]

  • (painoton) îi

Vepsä[muokkaa]

Interjektio[muokkaa]

ei

  1. ei
    ei sa – ei saa
    ei sa – ei voi

Viro[muokkaa]

Interjektio[muokkaa]

ei

  1. ei
    Sajad, ei, tuhanded hukkusid. – Sadat, ei, tuhannet menehtyivät.
    Ei, ära tee nii! – Ei, älä tee noin!
    Ei iialgi! – Ei ikinä!

Liittyvät sanat[muokkaa]

Vastakohdat[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

ei

  1. kieltoverbi ei. Virossa predikaattiin kiinteästi liittyvä, imperatiivimuotoja lukuun ottamatta taipumaton kieltosana.
    Ma ei tee seda. – En tee sitä.
    Kas sa ei tea? – Etkö tiedä?
    Need ei tulnud. – Ne eivät tulleet.
viro suomi
mina / ma ei .. minä en ..
sina / sa ei .. sinä et ..
tema/ ta ei .. hän ei ..
meie / me ei .. me emme ..
teie / te ei .. te ette ..
nemad / nad ei .. he eivät ..

Huomautukset[muokkaa]

  • Imperatiivissa sanan muoto on ära.